Mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Telefon 509 900 129

Mycie samochodu. Jak poprawnie myć auto.

 

 

Kupując nowe auto chyba każdy się zastanawia nad tym co musiało się wydarzyć tym wszystkim używanym pojazdom na naszych drogach, które straciły ten salonowy wygląd? Oczywiście oprócz oksydacji i procesu starzenia się lakieru wszystkie inne uszkodzenia to zła pielęgnacja - myjnie szczotkowe, zbyt agresywna chemia itp. Zatem jaki jest właściwy sposób i jak powinien być pielęgnowany lakier aby łatwiej było o niego dbać?

Oczywiście właściwa pielęgnacja nie jest tylko dla nowych pojazdów! Zaczynając odpowiednio dbać o używane auto – jego wygląd zmienia się nie do poznania! Zaczynasz patrzyć na niego z zachwytem i chcesz aby wyglądał tak już zawsze! To jest uzależniające.

 

mycie samochodu ostrów wielkopolski

Mycie ręczne

Nie będziemy ukrywać, że aby dobrze umyć samochód trzeba go dotknąć! Ale nie chodzi tutaj o myjnie automatyczne czy szczotki na kiju! Myjnie automatyczne (szczotkowe i gąbkowe) poprzez siłę i szybkość tarcia rysują a przy dużej częstotliwość mycia, potrafią nawet zmatowić lakier! Szczotki pod każdą postacią rysują karoserie - może nie widać tego na samochodzie używanym, ale na nowym lakierze po pierwszym myciu widać bałagan. Szczotki zostawmy do opon!

Co w takim razie robić? Odpowiedzią jest oczywiście mycie ręczne. Jest wiele szamponów na rynku, ponieważ standardowe mycie ręczne metodą na dwa wiadra stosowano już w latach 50. Jest ono całkowicie bezpieczne, ponieważ po każdym elemencie gąbka jest płukana w czystej wodzie, zanim nałoży szampon z drugiego wiadra na kolejny element. My zachęcamy do używania szamponów niepieniących się na bazie polimerów, które zapewniają takie samo bezpieczeństwo, a znacznie skracają czas pracy. Takim szamponem jest na przykład Optimum NoRinse!

Jeśli nie masz zabezpieczonego lakieru lub posiadasz używany samochód, który jest głównie myty bezdotykowo, dobrze będzie najpierw przeprowadzić dogłębne oczyszczenie (tzw. dekontaminację). Dlaczego? Ponieważ długo nieściągany brud trzeba rozpuścić silną chemią. Należy usunąć pył hamulcowy oraz inne naloty z felg, oraz drzwi, których nie uda się usunąć zwykłym myciem ręcznym!

 mycie auta ostrów wielkopolski


Na co zwrócić uwagę podczas mycia samochodu?

 • Upewnij się, że samochód jest w cieniu i lakier jest chłodny,
 • Przed dotknięciem samochodu rękawicą/gąbką spłucz nadwozie z piasku czy błota.
 • Dla łatwiejszego mycia możesz użyć piany aktywnej, aby zmiękczyć brud.
 • Jeśli na lakierze są zaschnięte owady czy ptasie odchody NIE SKROB! Siłą na pewno porysujesz lakier, takie zanieczyszczenia należy rozpuścić dedykowanym środkiem, a następnie spłukać wodą. Zrób to zanim przystąpisz do mycia ręcznego.
 • Myjąc pojazd, zacznij od górnych elementów, które są czystsze. Regularnie płucz rękawicę/gąbkę we wiadrze.
 • Jeśli używasz szamponu pieniącego się, przed osuszeniem spłucz samochód wodą tak, aby nic już się nie pieniło. Jeśli używasz szamponu NoRinse możesz przejść od razu do osuszania.
 • Spsikaj karoserię Quick Detailerem, woskiem czy sealentem (jeden psik na element) następnie wytrzyj go, zaczynając od miejsca, gdzie było psiknięte.
 • Nie dociskaj ręcznika, delikatnie przejeżdżaj po nawierzchni.

mycie auta ostrow wielkopolski

 

Jak poznać naloty i osad mineralny na karoserii?

 • Szorstki lakier i szyby.
 • Brązowe i czarne kropki na lakierze, głównie na dole (pył hamulcowy i cząstki asfaltu).
 • Biały osad w kształcie kropel wody (osad mineralny, kamień z twardej wody).

Po dekontaminacji powierzchnia będzie bardzo śliska w dotyku. Możesz to zrobić sam - ale pamiętaj! Zanim to zrobisz, obejrzyj filmy jak to zrobić bezpiecznie i upewnij się, jak wyglądają przepisy o myciu pojazdów w twoim mieście. Możesz też zadzwonić do nas - zrobimy to za Ciebie lub pomożemy dobrać odpowiednie kosmetyki! Możesz też zapisać się na szkolenie!

 

Osuszanie samochodu po myciu

Ostatnim i najważniejszym etapem po myciu samochodu czy to standardowym systemem na dwa wiadra czy szamponem bez spłukiwania jest osuszenie powierzchni! W wielu miastach w Polsce woda jest bogata w minerały - Ostrów Wielkopolski jest takim miastem! Zostawisz wodę na lakierze i po wyschnięciu zostają białe ślady po kroplach. Jest to zaschnięty kamień. Usunięcie go może się okazać bardzo trudne i może wymagać nawet przeprowadzenia korekty lakieru. Po każdym umyciu samochodu upewnij się, że osuszyłeś/aś pojazd delikatnym ręcznikiem lub dmuchawą. Oczywiście po wcześniejszym umyciu ręcznym! Nigdy nie osuszaj ręcznikiem samochodu po myciu bezdotykowym ponieważ takie mycie nigdy nie domyje pojazdu i przesuwasz brud po karoserii.

 

Aplikacja quick detailera, wosku, seleantu

Po umyciu i osuszeniu nadwozia dobrze jest zaaplikować produkt, który ograniczy wiązanie się osadów mineralnych na powierzchni lakieru. Oczywiście jeśli pojazd nie posiada zabezpieczenia typu powłoka ochronna czy folia PPF. Produkty typu wosk, quick detailer czy sealant nie zabezpieczą lakieru ponieważ nie odcinają dostępu tlenu do lakieru i postępuje oksydacja. Natomiast tworzą one śliską warstwę, dzięki czemu będzie łatwiejsze oraz minerały nie będą się szybko wiązać. Produkty tego typu nadają również świetnego połysku! Rekomendujemy stosować ja na mokro jeszcze przy osuszaniu wtedy dodatkowo pomogą nam szybciej osuszyć samochód!

 

Zabezpieczanie lakieru

Powłoki ceramiczne, powłoki permanentne oraz folie PPF oprócz ochrony lakieru przed utlenianiem, chemią i starzeniem się pomagają nam utrzymać nadwozie w świetnej kondycji. Dzięki śliskości i twardej powierzchni brud mniej przywiera i auto łatwiej jest umyć. Nie ma to nic wspólnego oczywiście z kropelkowaniem, które jest tylko efektem ubocznym powłok, folii czy wosków i do tego efektem niechcianym. Po wielu testach udowodniono, że to czy woda na powierzchni kropelkuje czy spływa taflą nie wpływa na przywieranie brudu. Kropelkowanie natomiast ułatwia osadzanie się minerałów (np. kamień z wody) ponieważ krople wody stoją na lakierze. Tak więc jeśli masz kropelki na lakierze, natychmiast osusz samochód! 

Jeśli nie posiadasz nowego samochodu możemy wypolerować twój lakier i nałożyć powłokę ochronną. Zapewni to świetny wygląd na lata, właściwą ochronę i znacznie ułatwi mycie! Po aplikacji powłoki ochronnej w naszym Studio w cenie otrzymują Państwo szkolenie z mycia systemem Optimum NoRinse. Dzięki temu nauczysz się szybko i bez problemów myć swój samochód! Ale najważniejsze - pokażemy Tobie jak działa powłoka, jak o nią dbać i jakie kosmetyki dobierać! 

 

    

 

 

Piotr Płonka Steam Wash Auto Detailing.
509 900 129
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.